Kolano kinomana jest rodzajem dysfunkcji o zwodniczej nazwie. Termin nie oddaje bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą wynikać z braku odpowiednich działań rehabilitacyjnych. W tym artykule wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest kolano kinomana i jak rozpoznać pierwsze objawy. Zapraszamy do lektury!
Kolano kinomana – podstawowe informacje
Zjawisko to nazywane jest również zapaleniem stawu rzepkowo-udowego lub konfliktem rzepkowo-udowym. Opisywany staw jest odpowiedzialny za przyjmowanie obciążeń podczas uginania nogi, a skala tego nacisku może osiągać nawet kilkukrotność wagi człowieka.
Uszkodzenia tkanki mogą wynikać z nadmiernej aktywności fizycznej, ale nie tylko. Co szczególnie ważne, pacjentami są także osoby prowadzące siedzący tryb życia! To właśnie dyskomfort podczas spoczynku stał się głównym inicjatorem nazwy schorzenia – kolano kinomana.
Jakie są najczęstsze przyczyny kolana kinomana?
Kolano kinomana może być naturalną konsekwencją niewłaściwej budowy anatomicznej stawu kolanowego, ale takie sytuacje są stosunkowo rzadkie. Najpopularniejsze podłoże obejmuje jednak długofalowy spoczynek ze zgiętymi kolanami, co dotyka pracowników biurowych, kierowców oraz otyłe osoby preferujące taki tryb funkcjonowania.
W efekcie powstaje ucisk chrząstki i jej osłabienie. Kolejną przyczyną jest powstawanie przykurczów więzadłowych oraz nierównomierne rozłożenie pracy mięśniowej. W tym miejscu warto wspomnieć także o częstym korzystaniu z wysokich obcasów, które negatywnie wpływają na konserwację chrząstki stawowej.
Jak rozpoznać kolano kinomana?
Sposobów na identyfikację problemu jest kilka. Należy zacząć od uczucia silnego dyskomfortu, który uaktywnia się po długim okresie utrzymania zgiętych kolan. Jeżeli wyprostowanie kończyn przynosi ulgę- może to być pierwsza oznaka kolana kinomana!
Innym sygnałem jest charakterystyczny dźwięk, który pojawia się w trakcie dynamicznego wyprostowania stawu kolanowego. Również w tym wypadku warto udać się do specjalisty w celu diagnozy.
To jednak nie koniec. Inne formy symptomów obejmują silny ból podczas pokonywania stopni schodów, a nawet uczucie tarcia powstającego w stawie kolanowym.
Rehabilitacja, czyli jak walczyć z kolanem kinomana?
Najważniejszym elementem całego procesu kuracji jest konsultacja ze specjalistą. Szybkie podjęcie działania zwiększa skuteczność rehabilitacji i skraca niezbędny czas terapii. Ten etap umożliwia także wykluczenie innych chorób o podobnych objawach.
Doświadczony fizjoterapeuta podpowie, w jaki sposób funkcjonować, aby nie zrezygnować z aktywności fizycznej. Kolejny etap uwzględnia rozciąganie nadwyrężonych mięśni oraz odpowiednie ich wzmocnienie. Wczesne podjęcie współpracy z fizjoterapeutą zapobiegnie dalszym urazom i ułatwi powrót do zdrowia.
Poważny uraz może wymagać kontaktu z chirurgiem i przeprowadzenie operacji. Artroskopia stawu kolanowego oznacza ingerencję mechaniczną powierzchni chrzęstnych i naprawę uszkodzonych tkanek. Taki zabieg również wymaga kilkumiesięcznej rehabilitacji.