Rehabilitacja pocovidowa w Krakowie

Rehabilitacja pocovidowa – Kraków.

fizjoterapia | Terapia manualna | Tlenoterapia

COVID-19 wpłynął na naszą codzienność jak żaden inny „współczesny” wirus. Również na zdrowie niektórych, pozostawiając po sobie szereg zdrowotnych nieprzyjemności. Rehabilitacja pocovidowa jest przeznaczona m.in. dla osób z utrzymującą się dusznością, pogorszoną sprawnością ruchową, osłabionym układem odpornościowym, przewlekłym zmęczeniem i ogólnym osłabieniem, a także ze stanami nerwicowymi i depresją.

Rehabilitacja pocovidowa prowadzona jest przez naszych specjalistów w sposób kompleksowy i spersonalizowany, dobierając terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. W celu odzyskania sprawności po przebytym koronawirusie proponujemy m.in.: trening medyczny, osteopatię, masaże lecznicze, ćwiczenia oddechowe oraz tlenoterapię.

Diagnostyka funkcjonalna

Osteopatia

Fizjoterapia

Trening medyczny

Rehabilitacja postcovidowa Kraków

Rehabilitacja po COVID-19 w Krakowie

Centrum Rehabilitacji Osteohelp to ośrodek doceniany nie tylko przez pacjentów z Krakowa, ale również z całej Małopolski. Nasi specjaliści, bazując na rozległej wiedzy i doświadczeniu z zakresu fizjoterapii, osteopatii, a także wiedzy o człowieku, prowadzą rehabilitację dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości. W trakcie rehabilitacji pocovidowej zajmiemy się wszystkimi niedomagającymi obszarami Twojego organizmu, mając na uwadze, że zdrowie człowieka to harmonijna współpraca wszystkich jego układów.

Rehabilitacja po koronaworusie COVID-19
Rehabilitacja COVID-19 Kraków

Rehabilitacja pocovidowa – wskazania, badania, przebieg

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na istotną rolę rehabilitacji pocovidowej w powrocie do pełnej sprawności. Zaleca ją osobom po hospitalizacji (zwłaszcza tej długotrwałej), ale również tym, które nie leczyły się z koronawirusa w szpitalu, a skarżą się na pogorszenie funkcjonowania układu oddechowego (utrudniony oddech, nasilenie się duszności, utrzymujący się kaszel, zmiany w płucach potwierdzone wynikiem badania RTG), układu krążenia (zmiany ciśnienia krwi), układu nerwowego (trzęsienie rąk i innych części ciała, tiki nerwowe), układu ruchu (spadek siły mięśniowej, zaburzenia ruchu), a także stany nerwicowe i depresyjne. Spadek kondycji i pogorszenie sprawności organizmu – to kolejne wskazania do podjęcia rehabilitacji pocovidowej.

O zmianach, jakie nastąpiły w organizmie pacjenta po zachorowaniu na COVID-19, mogą świadczyć również wyniki badań: rezonansu magnetycznego, badania RTG, tomografii komputerowej klatki piersiowej, morfologii i CRP, EKG i inne.

W trakcie wizyty konsultacyjnej w Osteohelp wykwalifikowany fizjoterapeuta zapyta o przebieg wirusa COVID-19 u pacjenta i powikłania, jakie wystąpiły po tej chorobie. Zapozna się z dokumentacją medyczną, historią dodatkowych schorzeń, a także przystąpi do diagnostyki manualnej: oceni ruchomość kończyn, napięcie mięśni, wydolność oddechową, funkcjonowanie poszczególnych układów i ogólną sprawność pacjenta. Wizyta zakończy się opracowaniem spersonalizowanego planu rehabilitacji pocovidowej i określeniem jej szczegółowych celów. Skuteczność rehabilitacji pocovidowej zależy w dużej mieże od czasu interwencji, intensywności i częstotliwości zastosowanych działań. O naszej skuteczności świadczą historie osób, które po rehabilitacji mogły wreszcie odetchnąć pełną piersią.


Indywidualny plan rehabilitacji pocovidowej

Koronawirus zburzył nasze schematy myślowe, dotyczące wpływu infekcji na organizmy ludzi w różnym wieku i o rozmaitych przypadłościach (tzw. „chorobach współistniejących”). Udowodnił tym samym konieczność opracowywania planu rehabilitacji w sposób zindywidualizowany. Specjaliści w Osteohelp biorą pod uwagę schorzenia pacjenta, jego możliwości ruchowe, styl życia, nawyki oraz oczekiwania co do efektów rehabilitacji pocovidowej. Edukują przy tym na temat odpowiedniej diety, codziennego ruchu i ćwiczeń relaksacyjnych.

Na czym polega terapia w Osteohelp? Wierzymy, że na pełny powrót do zdrowia składa się spójne funkcjonowanie wszystkich układów. Proponujemy masaże lecznicze, ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, terapię osteopatyczną, ćwiczenia siłowe – wszystkie wykonywane według indywidualnego planu rehabilitacji pocovidowej. Specjalista ustali rodzaj i ilość wykonywanych ćwiczeń, a także liczbę tygodniowych spotkań, w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta. Wierzymy, że wspólnie będziemy osiągać kolejne cele w planie efektywnego zdrowienia!

covid-19 rehabilitacja

Elementy rehabilitacji po COVID-19

W rehabilitacji pocovidowej pracujemy nad przywróceniem pacjentowi pełnej sprawności i satysfakcji z życia.

Diagnostyka

Na podstawie opowiedzianej przez pacjenta historii przebiegu choroby, załączonej dokumentacji medycznej, a także badania manualnego, fizjoterapeuta oceni poziom sprawności ozdrowieńca i nakreśli plan oraz cele rehabilitacji pocovidowej. Specjalista dobierze ilość i rodzaj ćwiczeń do potrzeb i możliwości ruchowych pacjenta, by zapewnić mu jak najszybszy powrót do pełnego zdrowia i cieszenia się życiem.

Masaż leczniczy

Wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, ma na celu pobudzenie głębszych struktur w organizmie pacjenta poprzez fachowe techniki przesuwania rąk i uciskania odpowiednich miejsc. Taka forma dotyku regeneruje mięśnie i stawy, wyprowadzając je z napięcia, charakterystycznego dla stanów stresowych.

Tlenoterapia

Sesje w komorze hiperbarycznej pomagają wrócić do sprawności w przypadku niewydolności oddechowej, która stanowi jedno z najczęstszych powikłań po przebytym koronawirusie. W trakcie tlenoterapii pacjent wdycha powietrze, zawierające ok. 94% skoncentrowanego tlenu, tym samym dostarczając go do organizmu 4 razy więcej, niż podczas standardowego oddychania.

Ćwiczenia oddechowe

Bardzo istotny element rehabilitacji pocovidowej, zwłaszcza dla pacjentów z uszkodzeniem płuc, zaburzeniami oddychania, przełykania i mowy. Nasi specjaliści uczą efektywnego oddychania przeponą. Praktykują również terapię manualną przepony i mięśni międzyżebrowych, w celu udrożnienia toru oddechowego w organizmie pacjenta.

Trening medyczny

To ćwiczenia, wykonywane z instruktażem i pomocą naszego fizjoterapeuty. Mają na celu przywrócenie sprawności ruchowej i siłowej, zwłaszcza u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach covidowych przez czas kilku tygodni, a nawet miesięcy. Plan treningowy jest zawsze indywidualne dostosowany do stanu zdrowia pacjenta, możliwości oraz jego oczekiwań.

Osteopatia

Przy pomocy delikatnych technik osteopatycznych badamy i przywracamy sprawność poszczególnym układom organizmu. Nasi specjaliści uwalniają napięcia układu stawowego i powięziowego, usprawniają przepływ krwi i limfy, mobilizując organizm do efektywnej pracy i samoleczenia. Podpowiadają, jak ćwiczyć w domu – ciałem i oddechem – by utrzymać równowagę w postcovidowej, zabieganej i chaotycznej rzeczywistości.

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
michał moskwa fizjoterapia sportowców

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

masaż sportowy Kraków

Tola Duczymińska (Wierzbik)

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Osteopata Kraków

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Osteopata / Fizjoterapeuta Monika Mól-Kovalczykowska

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia / Terapia manualna

Sylwia Kiper osteopata osteopatia

Sylwia Kiper

Osteopatia pediatryczna

Michał Ciepała

Michał Ciepała

Osteopatia / Terapia manualna

Stefan Kubit

Stefan Kubit

Osteopatia / Terapia manualna

Barbara Larwa - Fizjoterapia uroginekologiczna Kraków

Barbara Larwa

Fizjoterapia uroginekologiczna