Fizjoterapia a powrót do formy po porodzie

Po ciąży bardzo ważne jest, abyś zapewniła sobie komfortowe warunki do regeneracji. W tym celu niezbędne jest wszechstronne spojrzenie na organizm: dobranie odpowiedniej formy aktywności fizycznej, prawidłowej diety i wsparcia medycznego. Jako doświadczeni fizjoterapeuci pomożemy Ci zadbać o wyrobienie prawidłowych nawyków dnia codziennego, zniwelujemy dyskomfort fizyczny i damy Ci narzędzia, które umożliwią szybko odzyskać sprawność sprzed ciąży.

Zdrowy powrót do formy po porodzie a fizjoterapia

Ciąża jest wielkim wyzwaniem dla organizmu kobiety. W jej trakcie dochodzi do wielu przemian hormonalnych, jak również obejmujących układ krwionośny. Narządy wewnętrzne zostają czasowo odrobinę przemieszczone, a stawy i cały układ mięśniowo-szkieletowy poddawany jest dodatkowemu obciążeniu.

W okresie połogu jako młoda mama powinnaś pozwolić sobie (swojemu ciału) powoli i stopniowo się regenerować. Modne w niektórych kręgach przyspieszanie tego procesu może jedynie doprowadzić do wydłużenia się czasu naturalnego gojenia i odzyskiwania formy. Zbyt szybkie zgubienie kilogramów i odzyskanie sylwetki sprzed ciąży może skutkować poważnymi konsekwencjami, które będą nam towarzyszyć latami.

Odpowiednio wcześnie podjęta fizjoterapia pomaga łagodnie, świadomie i zgodnie z naturalnym rytmem odzyskiwać sprawność sprzed ciąży. To również idealny sposób na zdobywanie na bieżąco wiedzy na temat prawidłowych nawyków w trakcie wykonywania nowych obowiązków, do których należy m.in. karmienie dziecka, noszenie, podnoszenie, przewijanie.

Fizjoterapia uroginekologiczna pomoże Ci z kolei zadbać o mięśnie dna miednicy; uchroni Cię przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz polepszy jakość życia seksualnego. Ta wciąż niedoceniona w Polsce dziedzina fizjoterapii jest wyjątkowo potrzebna wszystkim kobietom po porodzie – niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury czy poprzez cięcie cesarskie.

Terapia manualna po porodzie – jak pracujemy?

Warto wiedzieć, że fizjoterapia po porodzie jest traktowana jako forma rehabilitacji. W ramach fizjoterapii poporodowej proponujemy różnorodne formy terapii manualnej. To, z których będziemy korzystać w Twoim wypadku zależy od Twoich oczekiwań, a przede wszystkim, stanu Twojego zdrowia. Najczęściej w trakcie fizjoterapii poporodowej stosujemy:

  • ćwiczenia zmniejszające dolegliwości bólowe i napięciowe w dolnym odcinku kręgosłupa
  • ćwiczenia wzmacniające kończyn górnych i dolnych
  • ćwiczenia relaksacyjne
  • zestaw ćwiczeń wzmacniających lub rozluźniających mięśnie dna miednicy. Ważne, aby odróżnić te dwa rodzaje ćwiczeń. Wiele kobiet, nie będąc tego świadomych, pracuje nieprawidłowo ze swoimi mięśniami dna miednicy, wykonując ćwiczenia wzmacniające. Tymczasem badania wykazują, że obecnie problemem równie częstym jak słabe mięśnie dna miednicy, są nadmiernie zaciśnięte. Ich objawem może być bolesność w trakcie stosunku, problemy z oddawaniem moczu (mimowolne jego wstrzymywanie), bolesne menstruacje, nadmiernie napięty dół brzucha prowadzący do nieprawidłowej postawy
  • ćwiczenia mięśni po rozejściu się kresy białej. W połogu, a także następujących miesiącach zakazane jest robienie klasycznych brzuszków! Mogą one powodować dodatkowe uszkodzenia mięśni brzucha i skutecznie blokować ich ponowne zejście się. Praca nad rozejściem powinna obejmować stopniowe wzmacnianie mięśnia prostego i mięśni poprzecznych
  • mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
  • różnorodne zabiegi fizykoterapeutyczne
  • omówienie prawidłowej postawy ciała i dbania o wykonywanie codziennych czynności z poszanowaniem fizjologii.

Pierwsze ćwiczenia można rozpocząć już kilka godzin po porodzie, inne po paru tygodniach. Jednak na tym etapie są to jedynie delikatne aktywności, mające na celu pobudzenie krążenia. W połogu nie jest wskazane uprawianie jakichkolwiek sportów poza spacerami, subtelnym rozciąganiem. Wszystkie wymienione aktywności powinny odbywać się pod okiem fizjoterapeuty.

Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty po porodzie?

Fizjoterapeuta profesjonalnie oceni, na jakim etapie regeneracji jest Twój organizm i w jaki sposób można go wspomóc. Przede wszystkim sprawdzi wielkość rozejścia mięśni brzucha oraz stan mięśni dna miednicy. Na podstawie diagnozy ustali, jaki plan ćwiczeń będzie dla Ciebie odpowiedni. Pomoże również skorygować ewentualne wady postawy i nieprawidłowe nawyki (np. przy podnoszeniu dziecka).

Wizyta u fizjoterapeuty pomoże Ci kompleksowo zadbać o siebie. Podczas gdy ginekolog odpowiedzialny jest za ocenę gojenia się krocza, obkurczania się macicy i zmiany hormonalne, tak fizjoterapeuta dopełnia jego diagnozy „całościowo”. Wiele kobiet doświadcza różnego rodzaju dyskomfortu jeszcze przez wiele miesięcy po porodzie: jest on często związany ze sferą seksualną, ale również oddawaniem moczu, przyjmowaniem konkretnych pozycji, dowolną fizyczną aktywnością. Fizjoterapia pomaga odzyskać kontrolę nad ciałem i polepszyć swoje samopoczucie.

Fizjoterapia po porodzie – czy jest dla mnie?

Na spotkaniu z fizjoterapeutą po porodzie możesz jedynie zyskać. Zdecydowanie jest to dla Ciebie, jeśli:

  • świadomie podchodzisz do swojego zdrowia
  • chcesz kompleksowo zadbać o powrót do formy po porodzie bez zbytniego pośpiechu
  • doświadczasz bólu w odcinku krzyżowym
  • masz rozejście mięśnia prostego brzucha
  • doskwiera Ci ból pleców/rąk przy podnoszeniu malucha
  • chcesz zdobyć informacje na temat prawidłowej postawy ciała w trakcie pielęgnacji noworodka
  • przed ciążą byłaś bardzo aktywna sportowo i chcesz powrócić do intensywnych treningów
  • masz problem z powrotem do aktywności seksualnej mimo braku przeciwwskazań ze strony ginekologicznej.

Fizjoterapia dla mam – przyszłych, młodych i doświadczonych

Warto wiedzieć, że pomagamy kobietom na każdym etapie bycia matką. Jeśli spodziewasz się dziecka, z przyjemnością będziemy Ci towarzyszyć w trakcie ciąży, na bieżąco rozwiązując problemy związane z bolesnością kręgosłupa, obrzękami limfatycznymi czy nieprawidłową postawą. Specjalizujemy się również w fizjoterapeutycznym przygotowywaniu do porodu – w trakcie kilku wizyt zdobędziesz wiedzę na temat naturalnych metod uśmierzania bólu w porodzie, dowiesz się, jak pracować ze skurczami porodowymi i poznasz oddechowe ćwiczenia relaksacyjne.

Jeśli Twój poród już dawno za Tobą, ale do tej pory nie byłaś jeszcze u fizjoterapeuty – nic straconego! Zapraszamy również doświadczone mamy. Oczywiście im wcześniej od porodu podjęta fizjoterapia, tym większa gwarancja zniwelowania ewentualnych nieprawidłowości spowodowanych ciążą i samym momentem narodzin dziecka. Jednak doświadczeni fizjoterapeuci (i fizjoterapeuci uroginekologiczni) mogą pomóc w każdym momencie. Nie zwlekaj – umów się już dzisiaj na wizytę. Zapraszamy!

UMÓW WIZYTĘ

Fizjoterapia poporodowa w Krakowie

Masz pytania? Zadzwoń!

+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Dodaj komentarz