Ból głowy spowodowany nieprawidłowym zgryzem, ubytkami w uzębieniu

Często miewasz uciążliwe bóle głowy? Odczuwasz wzmożone napięcie w obręczy barkowej? Takie dolegliwości mogą mieć różne powody, jednak często wynikają z braków w uzębieniu lub wady zgryzu. Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do napięcia mięśni twarzy i szyi oraz do bólu głowy. W jaki sposób rozwiązać ten problem i to stosunkowo szybko? Co da wyraźne efekty i poprawi komfort?

Fizjoterapia może być pomocna w leczeniu bólu głowy spowodowanego nieprawidłowym zgryzem, ale nie jest to głównym sposobem leczenia tych problemów. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest skonsultowanie się z lekarzem lub stomatologiem w celu uzyskania odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Ból głowy od zębów? Czy to możliwe?

Ból głowy może być spowodowany różnymi chorobami, ale bardzo często jego źródłem są zaburzenia w obrębie jamy ustnej. To m.in. stany zapalne, bruksizm, choroba okluzyjna, ropień, próchnica, wady zgryzu, nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego czy ubytki w uzębieniu. Wszystkie te schorzenia mogą mieć kluczowy wpływ na ból głowy.

Jeśli za ból głowy odpowiadają toczące się stany zapalne w jamie ustnej, należy podjąć leczenie endodontyczne. Jeśli pacjent cierpi na bruksizm, konieczna jest szersza perspektywa, obejmująca zastosowanie szyny relaksacyjnej oraz toksyny botulinowej. Niekiedy konieczna jest także terapia w gabinecie psychoterapeuty. W przypadku, gdy za ból głowy odpowiadają wady zgryzu, należy podjąć leczenie u ortodonty. Jeśli natomiast bóle powodowane są ubytkami w uzębieniu, naturalnie należy podjąć leczenie protetyczne. W niniejszym artykule skupimy się na ostatniej sytuacji, czyli bólu głowy od braku zębów. Jaki jest związek?

Ból głowy a brak zębów

Po usunięciu zęba dochodzi do tzw. efektu Godona, który polega na tym, że ząb, który nie posiada podparcia przeciwstawnego, zaczyna wysuwać się z zębodołu. Zwykle usuwane są trzonowce i przedtrzonowce, gdyż są najbardziej narażone na próchnicę. Co więcej, zwykle luki po usunięciu tych zębów nie są uzupełniane, ponieważ braki w uzębieniu bocznym nie są tak widoczne podczas rozmowy czy uśmiechania się. Niestety brak zębów trzonowych i przedtrzonowych powoduje miażdżenie pokarmu zębami przednimi, które łatwo się ścierają. Po kilku latach takiego ścierania, zęby przednie bywają zniszczone, podobnie jak i dziąsło. W efekcie proces zagryzania musi odbywać się coraz głębiej, przez co rozległość zniszczeń jest jeszcze większa. Konsekwencją tego może być nieprawidłowa praca oraz przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych, a także starcie się krążka stawowego. To właśnie jest powodem coraz to intensywniejszych migrenowych i napięciowych bóli głowy.

Jak zlikwidować ból głowy od braku zębów?

Nie powinniśmy samodzielnie diagnozować przyczyny takiego stanu, tylko udać się na wizytę do specjalisty – lekarza pierwszego kontaktu oraz stomatologa. 

Wdrożenie leczenia w obrębie jamy ustnej z pewnością zlikwiduje problem bólu głowy. Zanim jednak zostanie podjęte leczenie, zwłaszcza obejmujące skomplikowane zabiegi, nierzadko pacjenci czekają wiele tygodni. W tym czasie nadal zmagają się z problemem znacznie utrudniającym funkcjonowanie. Czy jest sposób, aby nieco szybciej pozbyć się bólu głowy od zębów? Okazuje się, że tak i to bardzo skuteczne. Mowa o… fizjoterapii. W jaki sposób może ona pomóc w likwidacji bólu głowy mającego swoją przyczynę w braku zębów? Wyjaśniamy poniżej.

Fizjoterapia sposobem na ból głowy, którego przyczyną jest nieprawidłowy zgryz

W przypadku tzw. napięciowego bólu głowy od zębów (lub migren), dobry fizjoterapeuta będzie w stanie skutecznie zniwelować problem. Jest to możliwe dzięki technikom rozluźniającym obszar podpotyliczny, a także przejście szyjno-potyliczne. Dodatkowo terapii poddawany jest odcinek szyjny, górny piersiowy i ramiona, a także czepiec ścięgnisty i mięsień czołowy. Niekiedy podejmuje się także pracę nad odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa.

Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje pracę zarówno na tkankach miękkich i głębokich w obrębie głowy oraz szyi, jak i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Specjalista może również zastosować terapię punktów spustowych, wydłużać i rozciągać skrócone tkanki.

Efektem jest przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśniowego w patologicznych obszarach. Dzięki temu pacjent zyskuje prawidłową ruchomość tkanek i usprawniają się przepływy płynów tkankowych, co powoduje lepszy transport tlenu do mózgu. 

Jak szybko zobaczymy efekty fizjoterapii? Ból głowy spowodowany brakiem uzębienia powinien się zmniejszyć już po pierwszej sesji. Do jego całkowitego ustania konieczne jest leczenie stomatologiczne oraz kontynuowanie fizjoterapii, aby przywrócić tkankom pełną funkcjonalność.

UMÓW WIZYTĘ

Ból głowy? Jest na to sposób!

Masz pytania? Zadzwoń!

+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Dodaj komentarz