Rehabilitacja po złamaniu kości ramiennej

Złamanie kości ramiennej jest zaliczane do jednych z najczęstszych urazów odnotowywanych u osób dorosłych. Stanowi nawet co 20 złamanie u osób dorosłych, szczególnie u osób starszych, które posiadają zaburzenia równowagi. Z kolei młode osoby są narażone są na złamanie kości naramiennych w trakcie wypadków komunikacyjnych jak i podczas uprawiania sportów. Proces leczenia tych złamań zazwyczaj posiada standardowy przebieg. W przypadku, gdy ma miejsce powikłany i rozległy uraz konieczne jest podjęcie interwencji chirurgicznej. W powrocie do dawnej sprawności nieoceniona jest prawidłowo prowadzona rehabilitacja. 

Jakie są objawy złamania kości naramiennej?

Odczuwalne objawy przy złamaniu kości naramiennej są zależne od rozległości urazu i powodu powstania urazu. Bardziej skomplikowane są przypadki złamania otwartego i wieloodłamowego. W przypadku, gdy doszło do złamania bliższej kości ramiennej występuje obrzęk okolicy barku i ograniczenie ruchomości w stawie ramiennej. Złamanie części środkowej objawia się poprzez zniekształcenie ramienia. Z kolei złamanie okolicy stawu łokciowego skutkuje obrzękiem i bolesnym ograniczeniem ruchomości okolicznego stawu. Każde złamanie, bez względu na miejsce, wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi, a także odczuwalna jest większa ciepłota w miejscu urazu. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie na skórze. 

Złamanie kości ramiennej

Złamanie kości ramiennej – diagnostyka

Ocena złamania kości ramiennej odbywa się poprzez badanie rentgenowskie w kilku płaszczyznach. Lekarz może zadecydować o wykonaniu badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Dzięki tym badaniom możliwe jest lepsze zobrazowanie okolic urazów. Szczególnie ważne są struktury nerwowe i krwionośne, których ewentualne uszkodzenie może doprowadzić do poważnych powikłań odczuwalnych przez całe życie. Lekarze prowadzący nierzadko zlecają badania kontrole, które pozwalają ocenić efekty wynikające z zastosowanej stabilizacji w trakcie operacji, a także postępu zrostu kości. 

Rehabilitacja po złamaniu kości ramiennej

Moment rozpoczęcia rehabilitacji po złamaniu kości ramiennej wyznaczany jest przez lekarza prowadzącego. Rekomendacje wskazują, że rehabilitację można rozpocząć już na samym początku leczenia. Rodzaj zastosowanej rehabilitacji uzależniony jest od zastosowanej strategii leczenia. Specjaliści rekomendują, aby proces usprawniania był rozpoczynany od rozluźniania mięśniowo-powięziowego (m.in. obręczy barkowej, okolic stawu ramiennego i stawu łokciowego jak i również klatki piersiowej). Posiada to ogromne przełożenie na przebieg procesów regeneracji tkanek, poprawę krążenia jak i również zwiększa mobilność stawową. Jednocześnie dochodzi do przełamania zrostów w mięśniach i powięziach. 

Terapia manualna przy złamaniu kości ramiennej

Przebieg terapii dostosowany jest do sposobu repozycji i zastosowanej stabilizacji. W przypadku, gdy zachodziła konieczność repozycji i stabilizacji, specjaliści zalecają, aby rozpocząć plan terapeutyczny dopiero po usunięciu opatrunków lub elementów stabilizacyjnych. Coraz częściej diagnozowane są złamania stabilne, bez ewentualnych powikłań i braku repozycji. W takich przypadkach zachodzi nieformalna konieczność konsultacji z fizjoterapeutą jeszcze przy noszeniu unieruchomienia. 

W odzyskaniu sprawności sprzed złamania niezwykle istotna jest terapia manualna. Dużą popularnością cieszy się metoda Kaltenborn-Evjent, choć to nie jedyne rozwiązanie. Wszystkie te terapie łączy poprawa ruchomości w ograniczonych stawach, a także działanie łagodzące dolegliwości bólowe i zapobiegające powstawaniu obrzęków. Ponadto, prawidłowo wykonywane ćwiczenia umożliwiają odzyskanie prawidłowego toru ruchu w stawie. 

W trakcie rehabilitacji nie może być pominięta terapia manualna, która oddziałuje na tkanki miękkie. Tkanki miękkie powinny być odpowiednio przygotowane przed działaniami w obrębie stawów. W tej grupie znajdują się następujące terapie:

Ponadto, osiągnięte efekty w trakcie rehabilitacji powinny być właściwie zabezpieczone. Najkorzystniejszy jest kinesiotaping. Nasi specjaliści dla każdego pacjenta opracowują zestaw indywidualnych ćwiczeń dostosowanych do tego rodzaju urazów. Systematyczna praca z rehabilitantami jak i ta wykonywana samodzielnie, zgodnie z ich zaleceniami, rzutują na skrócenie procesu rekonwalescencji. Dobór najlepszych specjalistów z ogromną wiedzą i doświadczeniem to najlepsza inwestycja we własne zdrowie.

Złamanie kości ramiennej a leczenie zachowawcze

W przypadku złamań kluczowe jest zmodyfikowanie posiadanych nawyków. W pierwszej kolejności zmianie powinna ulec posiadana dieta. Posiłki powinny być złożone ze składników stanowiących źródło wapnia, cynku, manganu, miedzi, boru, a także następujących witamin: C, D i z grupy B. Te substancje umożliwiają szybsze i prawidłowe gojenie się tkanek kostnych. Najprostszą drogą do ich zwiększonego spożywania jest jedzenie świeżych warzyw i owoców, jajek, ryb, olejów roślinnych i zbóż. Równolegle warto suplementować kolagen, stanowiący materiał budujący kości. 

Rehabilitacja po złamaniu kości ramiennej – Kraków

Masz pytania? Zadzwoń!
+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!