Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt

Leczenie wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt.

[ez-toc]

Kluczem do zrozumienia problemu wzmożonego napięcia mięśniowego jest przeanalizowanie, w jaki sposób rozwija się układ ruchu maluszka. Najmłodsi pacjenci nie mają w pełni wykształconych mięśni oraz układu nerwowego, co oznacza, że dopiero uczą się właściwych wzorców posturalnych i motorycznych. Podczas nauki koordynacji ruchowej i wyrabiania prawidłowych reakcji na bodźce zewnętrzne dziecko wykonuje gwałtowne ruchy w odpowiedzi na zmiany zachodzące w otoczeniu. W odpowiedzi na ból lub strach dziecko odruchowo napina mięśnie, co prowadzi do mimowolnej zmiany ułożenia ciała. W przypadku hipertonii ma miejsce nadmierne napięcie mięśni, które nie znajduje uzasadnienia w warunkach zewnętrznych. Może objawiać się m.in. niekontrolowanym wyginaniem się w łuk, napinaniem jednej strony ciała lub zaciskaniem piąstek. Objawy te mogą znacznie utrudniać wykonywanie innych ruchów i tym samym przyczyniać się do zaburzenia rozwoju psycho-motorycznego.

Wzmożone napięcie mięśniowe – diagnostyka i terapia, umożliwiające prawidłowy rozwój ruchowy niemowlęcia

Rodzice podejrzewający u swojego dziecka wzmożone napięcie mięśniowe powinni skonsultować się z neurologiem dziecięcym, który postawi odpowiednią diagnozę oraz zaproponuje leczenie. Warto przy tym zaznaczyć, iż nie należy unikać spotkania ze specjalistą. Odpowiednie rozpoznanie zaburzeń centralnej koordynacji ruchowej i nieprawidłowych wzorców ułożeniowych pozwalają na wdrożenie terapii, która przywróci niemowlęciu pełną sprawność. Szybko zdiagnozowane wzmożone napięcie mięśniowe jest bowiem proste do wyleczenia i nie prowadzi do wystąpienia powikłań.

Leczenie specjalistyczne oparte jest na rehabilitacji i nie wiąże się z wdrażaniem farmakologii. Jest to zatem nieinwazyjny sposób pozbawiony skutków ubocznych. W zależności od zaleceń neurologa i fizjoterapeuty można zastosować metodę Vojty, polegającą na manualnym uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta. Zabiegi mają na celu aktywację odpowiednich mięśni. Często uzupełnieniem leczenia jest metoda NDT-BOBATH, która wspomaga wszechstronny rozwój ruchowy niemowlęcia. Leczenie pozwala na uzyskanie możliwie największej niezależności pacjenta. Warto podkreślić, iż spotkania z fizjoterapeutą stanowią jedynie podstawę terapii, która powinna być uzupełniona przez samodzielną pracę pacjenta z rodzicami. Niektóre procedury są skuteczne jedynie wtedy, gdy są wykonywane regularnie kilka razy dziennie po kilka minut. Doświadczony fizjoterapeuta prowadzi przy tym spotkania w formie zabawy, co pozwala na skuteczne zmniejszenie stresu i lęku u najmłodszych pacjentów.

Wzmożone napięcie mięśniowe – możliwe powikłania w przypadku zaniechania terapii

Zaniechanie lub zbyt późne rozpoczęcie terapii może doprowadzić do ostrego i przewlekłego przykurczu mięśni, rozwinięcia się wad postawy na kolejnych etapach życia oraz zaburzeń koncentracji w późniejszym wieku. Warto zaznaczyć, iż niekiedy wzmożone napięcie mięśniowe jest objawem innych schorzeń neurologicznych. Ich szybka diagnostyka daje przy tym większe szanse na skuteczne wyleczenie choroby. To właśnie dlatego tak ważne jest skonsultowanie symptomów z neurologiem dziecięcym.

Na czym polega rehabilitacja pacjentów ze wzmożonym napięciem mięśniowym?

Prawidłowo przeprowadzana fizjoterapia umożliwia pełne wyeliminowanie dokuczliwych objawów. Warunkuje tym samym prawidłowy rozwój ruchowy dziecka na kolejnych etapach życia. Doświadczony specjalista dostosuje rodzaj terapii do indywidualnych potrzeb młodego pacjenta, instruując przy tym rodziców w zakresie ćwiczeń domowych. Jedynie współpraca opiekunów z fizjoterapeutą może przynieść oczekiwane rezultaty.

Głównym celem leczenia hipertonii jest przywrócenie symetrycznego napięcia mięśniowego, które umożliwi niezależność oraz wykonywanie wszystkich podstawowych ruchów. Bagatelizowanie niepokojących symptomów może doprowadzić do przekształcenia się niegroźnych zaburzeń motorycznych w trwałe wady postawy, znacznie obniżające komfort życia w późniejszych latach.

Skonsultuj się ze specjalistą!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Dodaj komentarz