Trening medyczny łączy ze sobą trening personalny z fizjoterapią. Jego zadaniem jest zdiagnozowanie dysfunkcji ruchowych i przywrócenie im stanu optymalnego działania niezależnie od kondycji czy też wieku. Trening rehabilitacyjny adresowany jest do osób, które poszukują profesjonalnego treningu personalnego prowadzonego pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki temu mogą liczyć na pełne bezpieczeństwo bez względu na to, czy dopiero chcą rozpocząć aktywność fizyczną, czy może rehabilitacja ma im umożliwić powrót do uprawiania sportu.
Od czego zaczynamy trening medyczny
Pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem, który poprzedza medyczny trening terapeutyczny, jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz diagnostyka funkcjonalna. Są to czynności niezbędne, by prawidłowo dobrać ćwiczenia i dostosować je do indywidualnych potrzeb chorego. W ten oto sposób pacjent otrzyma zestaw ćwiczeń do wykonywania zarówno na treningu, jak i we własnym domu. Tylko po zweryfikowaniu poprawności oraz efektywności wzorca ruchowego jest możliwa skuteczna pomoc.
Trening medyczny – jak to wygląda w praktyce?
Wówczas, gdy właściwe ćwiczenia zostaną wyznaczone, medyczny trening terapeutyczny może zostać zrealizowany. Na każdym etapie treningu obecny jest fizjoterapeuta. Są to osoby z odpowiednim przygotowaniem oraz doświadczeniem, dzięki czemu pacjenci mają pewność pełnego bezpieczeństwa oraz poprawnego wykonania każdego z ustalonych ćwiczeń. Cały proces jest na bieżąco weryfikowany i w razie potrzeby istnieje możliwość zmiany zakresu czy intensywności treningu.
Ćwiczenia dobierane są indywidualnie, jednak zawsze obejmują 3 etapy:
- rozgrzewkę
- trening właściwy
- rozciąganie ciała
Trening skupia się na mięśniach, stawach oraz ścięgnach, zwiększając ich wytrzymałość oraz koordynację ruchową.
Skuteczny trening medyczny – cel
Celem treningu medycznego jest przywrócenie równowagi fizjologicznej zachodzącej między optymalnym zakresem ruchomości mięśniowo-stawowej a jej koordynacją podczas ruchu. Pod opieką osoby wykwalifikowanej dbamy o to, aby przywrócić równowagę między stabilnością a mobilnością, prowadząc bezpośrednio do uzyskania stanu głębokiej stabilizacji.
Rolą treningu medycznego jest diagnoza dysfunkcji ruchowych, a następnie przywrócenie optymalnego działania układu ruchu. Jako specjaliści z długoletnim doświadczeniem, dobieramy ćwiczenia w taki sposób, aby były one nie tylko skuteczne, ale także komfortowe dla każdego z naszych pacjentów.
Konsekwencją odpowiedniego dobrania zestawu ćwiczeń, uwzględniających wszelkie ograniczenia będące następstwem kontuzji czy nawet specyfikacji w budowie ciała, jest przywrócenie sprawności zastanych stawów, a także nauczenia właściwego podejścia do własnego ciała. Przełoży się to bezpośrednio nie tylko na poprawę wyników, ale także satysfakcję z uprawniania sportu.
Dla kogo odpowiedni jest medyczny trening personalny?
Trening jest bezwarunkowym elementem powrotu do sportu po okresie rehabilitacji. Bez względu na to, czy pacjent wcześniej uprawiał sport wyczynowo, czy jest sportowcem amatorem, trening medyczny jest doskonałym i skutecznym rozwiązaniem. Jest to również bardzo dobra taktyka w przypadku osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę ze sportem i zdecydowały się nie eksperymentować we własnym zakresie tylko oddać się w ręce specjalisty.
Trening medyczny zalecany jest także w przypadku:
- osób będących po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego
- artroskopii stawu kolanowego lub barkowego
- po zwichnięciach, skręceniach, złamaniach
- z przewlekłymi bólami kręgosłupa i stawów obwodowych
- w profilaktyce osteoporozy
- jako wstęp do aktywności fizycznej dla osób z otyłością
- dla kobiet w ciąży
- dla osób w starszym wieku
Trening medyczny – zaufaj profesjonalistom
Trening medyczny zalicza się do treningu specjalistycznego, z tego względu bezwzględnie musi być on prowadzony przez fizjoterapeutę z prawem do wykonywania zawodu oraz po kursie trenera personalnego. Nasi pracownicy łączą w sobie wiedzę z zakresu sportu z odpowiednimi umiejętnościami w dziedzinie fizjoterapii. Są to profesjonaliści dający o bezpieczeństwo i gwarantujący skuteczność przeprowadzonego treningu medycznego.