Terapia punktów spustowych

Punkty spustowe (ang. trigger points) mają postać bolesnych zgrubień, guzków bądź pasm, umiejscowionych w mięśniach. Stanowią one przyczynę wielu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, w szczególności w okolicach karku, pleców czy łopatek. Jeśli dręczą Cię sztywność karku czy napięcie bólowe głowy, to znak, aby udać się na terapię punktów spustowych.

Rodzaje punktów spustowych

Punkty spustowe to niewielkie obszary, które pomimo swoich rozmiarów powodują silny ból. Dyskomfort ten może być zarówno tępy, jak i promieniujący. Występują one w obrębie brzuśca mięśniowego lub powięzi mięśnia. Wyróżniamy następujące rodzaje trigger points:

  • aktywne – pod wpływem nacisku odczuwalny jest dyskomfort w okolicy punktu spustowego oraz dalej położonych tkankach; może on obejmować takie dolegliwości jak ból, ale również uczucie swędzenia lub pieczenia; objawy występują w postaci promieniującej i rzutowanej, 
  • utajone – dolegliwości bólowe występują wyłącznie podczas ucisku, a gdy nie są one poddawane naciskowi, stają się niewyczuwalne
  • embrionalne – najpowszechniej występujący rodzaj punktów spustowych, w niektórych przypadkach chory nawet nie wie o ich istnieniu; nawet wskutek nacisku punkty embrionalne nie wywołują dolegliwości związanych z bólem czy pieczeniem
Terapia punktów spustowych Kraków

Przyczyny występowania trigger points 

Jednym z głównych, a zarazem najważniejszych powodów występowania punktów spustowych są czynniki nabyte. Zaliczamy do nich przede wszystkim poddawanie danych partii mięśniowych długotrwałym obciążeniom. Do przeciążeń może dojść na przykład wskutek prowadzenia siedzącego trybu życia, a także nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń fizycznych, często ponad własne możliwości czy też bez uprzednio przeprowadzonej rozgrzewki. Do powstania trigger points może przyczynić się także nadmierny stres lub przebyte operacje czy urazy. Są to również czynniki nabyte.

Wyróżniamy także drugą grupę czynników, stanowiących przyczynę trigger points, czyli czynniki wrodzone. Niedorozwój kości miednicznej, zniekształcenie twarzy czy skrócenie kończyny górnej to tylko niektóre przypadłości genetyczne, warunkujące powstanie bolesnych punktów spustowych. 

Skuteczna terapia punktów spustowych

Kiedy ból oraz dyskomfort zaczynają się nasilać, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, należy koniecznie umówić się na wizytę u specjalisty. Długotrwale utrzymujące się dolegliwości mogą przełożyć się w późniejszym czasie na dodatkowe problemy zdrowotne. Nieleczone punkty spustowe przyczyniają się między inny do zawrotów głowy, drętwienia kończyn, a nawet zaburzeń równowagi i koordynacji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie działanie. 

Nasz fizjoterapeuta oferuje kompleksowe zabiegi terapii punktów spustowych, które pomogą Ci skutecznie dojść do zdrowia. Zapomnij o ciągle nawracającym dyskomforcie czy trudnościach w poruszaniu. Niech ból już nigdy więcej nie przeszkodzi Ci w skupieniu się na ważnych zadaniach.

Na czym polega terapia trigger points?

Swoją pracę rozpoczynamy od znalezienia punktów spustowych, a następnie przechodzimy do leczenia uciskiem oraz masażu. Proces kompresji ischemicznej wykonywany jest do momentu, aż dyskomfort stanie się niewyczuwalny. Może to trwać kilka, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nawet kilkanaście minut. Dochodzi wówczas do regulacji przepływu krwi w naczyniach włosowatych, żyłach i tętnicach. Wpływa to znacznie na rozluźnienie mięśni, a w konsekwencji obniżenie poziomu ich napięcia.

Kolejną metodą obok uciskania napiętych partii mięśniowych oraz masażu punktów spustowych jest igłoterapia. Polega ona na zlokalizowaniu, a następnie nakłuwaniu punktów spustowych. Nakłucie przyczynia się do wywołania skurczu mięśniowego, przez co dochodzi do zniwelowania patologicznych płytek motorycznych. Skutkuje to rozluźnieniem włókien mięśniowych, a co za tym idzie ustąpieniem dolegliwości.

Sposoby leczenia trigger points w naszym gabinecie obejmują także poizometryczną relaksację mięśni, polegającą na uprzednim zainicjowanym skurczu danego obszaru, trwającym zaledwie kilkanaście sekund, a następnie jego rozluźnieniu. Korzystamy tutaj z technik energetyzacji mięśni oraz specjalistycznych taśm o medycznym zastosowaniu Kinesiology Taping.

Następną innowacyjną techniką fizjoterapii pacjentów dotkniętych uporczywymi punktami spustowymi, jest spray and stretch. Obejmuje ona dwa etapy – nałożenie sprayu chłodzącego na bolący mięsień, a następnie jego rozciąganie, w celu zniwelowania powstałych przykurczów.

Ćwiczenia rozciągające

Kluczową rolę w leczeniu zgrubiałych punktów spustowych odgrywają ćwiczenia fizyczne. Dla każdego z naszych pacjentów przygotowujemy zestaw najlepiej dopasowany do jego potrzeb, biorąc pod uwagę takie aspekty, jak stopień zaawansowania czy miejsca występowania przykurczu. Napięte mięśnie zostają rozciągnięte, na przykład poprzez rolowanie piłeczką rehabilitacyjną.

Zwracamy również szczególną uwagę na to, żeby poinformować naszych pacjentów o tym, jakie nawyki powinni wdrożyć do swojego codziennego trybu życia, w celu zapobiegania powstawaniu punktów spustowych. Jest to między innymi dbanie o prawidłową postawę zarówno podczas siedzenia, jak i stania, a także odpowiedni poziom aktywności fizycznej, optymalna pozycja snu oraz dodatkowe ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

Terapia punktów spustowych – Kraków

Masz pytania? Zadzwoń!
+48 884 055 955

Umów się ze specjalistą już teraz!