Kompleksowa rehabilitacja po złamaniu kostki bocznej zmniejsza ryzyko powikłań i ma kluczowe znaczenie w dojściu do pełnej sprawności. Zaniedbanie może spowodować upośledzenie stawu skokowo-goleniowego.
Przyczyny złamania kostki bocznej
Złamanie kostki bocznej jest urazem niezwykle częstym, który powstaje na skutek urazu pośredniego. Dzieje się tak, gdy siły pionowe bądź pionowo-rotacyjne oddziałują na stopę ustawioną w pronacji bądź też supinacji. Efektem jest rozciągnięcie, a potem zerwanie wiązadeł i torebki stawowej. Dochodzi jeszcze do oderwania wiązadeł z przyczepem kostnym bądź złamania. Wszystko zależy od tego, jak duża siła działa na kostkę. Możemy wyróżnić tutaj następujące rodzaje złamań:
- supinacyjno-addukcyjne-poprzeczne oznacza, że dochodzi do uszkodzenia wiązadeł pobocznych strzałkowych z dodatkowym złamaniem kostki przyśrodkowej
- supinacyjno-ewersyjne-skośne, brzegu tylnego kości piszczelowej z przerwaniem wiązadła trójgraniastego
- pronacyjno-abdukcyjne – wtedy dochodzi do uszkodzenia przedniej i dolnej części więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, skośne dochodzi na wysokości bądź też powyżej więzozrostu piszczelowo-strzałkowego
- pronacyjno-rotacyjne – dochodzi wtedy do przerwania błony międzykostnej ze spiralnym złamaniem strzałki, awulsyjne tylnego brzegu piszczeli, gdzie dochodzi jeszcze do przerwania części więzozrostu piszczelowo-strzałkowego.
Trzeba wiedzieć, że aż 75% złamań powstaje z mechanizmu supinacyjno-addukcyjnego.

Złamanie kostki bocznej – jakie są objawy?
Złamanie kostki bocznej powoduje szereg objawów. Pojawia się bardzo silny ból, szczególnie podczas próby poruszania stopą. Dodatkowo wykonywanie ruchów stopą jest wręcz niemożliwe bądź niezwykle utrudnione i bolesne. Pojawia się też zaczerwienienie oraz silny obrzęk. W miejscu urazu występują krwiaki, a przy tym podwyższona ciepłota ciała. Jeżeli doszło również do uszkodzenia nerwów, to może pojawić się zaburzenie czucia, parastezja czy niedowład stopy. Diagnozy dokonuje się na podstawie zdjęcia RTG w dwóch płaszczyznach, co pozwala ustalić zakres uszkodzeń.
Jak wygląda leczenie złamania kostki bocznej?
Po złamaniu kostki bocznej najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze polegające na unieruchomieniu kończyny dolnej na ok. 6 tygodni. Trzeba tutaj wiedzieć, że unieruchamia się nie tylko kostkę, ale też cały staw kolanowy, ponieważ poruszając kolanem porusza się tez kostką. W przypadku naprawdę ciężkich urazów, np. złamania otwartego niezbędne jest leczenie chirurgiczne.
Rehabilitacja po złamaniu kostki bocznej
Rehabilitacja po złamaniu kostki bocznej jest niezbędnym etapem, który pozwoli dojść do pełnej sprawności. Nie można jej zaniedbywać. Trzeba ją rozpocząć zaraz po stwierdzeniu zrostu kostnego. Na początek pacjent uczy się delikatnego obciążania kończyny dolnej, jednocześnie poruszając się nie może maksymalnie stawać na chorą stopę. Przez to, że staw skokowo-goleniowy jest zesztywniały niezbędne jest wprowadzenie terapii manualnej, która poprawia ruchomość. W pierwszych etapach rehabilitacji należy łączyć różne metody. Bardzo skuteczna jest terapia punktów spustowych. Należy również wprowadzić masaż tkanek głębokich i masaż funkcyjny, szczególnie na mięśniach łydki i mięśniu czworogłowym uda. Ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie. Aby rozluźnić napięcie tkanek i poprawić krążenie, warto zastosować suche igłowanie.
Rehabilitacja po złamaniu kostki bocznej – Kraków
Umów się ze specjalistą już teraz!