Skuteczna rehabilitacja i fizjoterapia
Rehabilitacja i fizjoterapia po złamaniu ręki – Kraków
Fizjoterapia po złamaniu ręki ma na celu przywrócenie pełnej sprawności ręki i nadgarstka. Przebieg fizjoterapii zależy od rodzaju złamania i stopnia jego zaawansowania. W pierwszej kolejności lekarz ortopeda zakłada gips lub inne opatrunki stabilizujące, które pozwalają na unieruchomienie złamanej kości w odpowiedniej pozycji. Po kilku tygodniach gips jest zdejmowany, a pacjent rozpoczyna rehabilitację ręki i nadgarstka. Może ona obejmować ćwiczenia ruchowe, masaże, ćwiczenia na specjalnych przyrządach oraz terapię manualną.
Celem fizjoterapii jest przywrócenie pełnej ruchomości i siły mięśni oraz zmniejszenie bólu i obrzęku. Wszystkie te działania pozwalają na szybszy powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej. Fizjoterapia powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który dobierze odpowiedni program rehabilitacji dla pacjenta.
Polecani fizjoterapeuci w Krakowie
Znajdź fizjoterapeutę i umów się na rehabilitację po złamaniu kości.
Michał Moskwa
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Tola Duczymińska (Wierzbik)
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia / Terapia manualna
Sylwia Kiper
Osteopatia pediatryczna
Michał Ciepała
Osteopatia / Terapia manualna
Stefan Kubit
Osteopatia / Terapia manualna
Barbara Larwa
Fizjoterapia uroginekologiczna
Rehabilitacja po złamaniu ręki
Terapia manualna polega na stosowaniu technik masażu i manipulacji, aby poprawić ruchomość stawów i tkanek miękkich. Może być ona stosowana po złamaniu ręki w celu zmniejszenia bólu i obrzęku oraz poprawy ruchomości stawu. Wskazane jest jednak skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni stan pacjenta i zaleci odpowiednią terapię.
Terapia zajęciowa może być stosowana po złamaniu ręki w celu poprawy ruchomości stawu i przywrócenia pełnej funkcjonalności ręki. Zajęcia terapii zajęciowej mogą obejmować ćwiczenia ruchowe, zabawy i zadania, które pomogą w powrocie do codziennych czynności. Wskazane jest skonsultowanie się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie zajęcia dostosowane do potrzeb pacjenta.
Masaż leczniczy może być stosowany po złamaniu ręki w celu zmniejszenia bólu i obrzęku oraz poprawy ruchomości stawu. Masaż leczniczy wykonywany jest przez wykwalifikowanego terapeutę, który dobiera odpowiednie techniki i intensywność masażu dostosowane do potrzeb pacjenta.
Kinesiotaping, często krócej określany jako taping, to metoda plastrowania ciała, która na celu poprawę ruchomości stawów i tkanek miękkich oraz zmniejszenie bólu i obrzęku. Kinesiotaping może być stosowany po złamaniu ręki w celu wspomagania procesu gojenia i poprawy ruchomości stawu.
Indywidualny plan fizjoterapii to program rehabilitacji, który jest opracowywany przez lekarza lub fizjoterapeutę dla danego pacjenta w celu postępowania w jego konkretnym przypadku. Plan fizjoterapii po złamaniu ręki obejmuje indywidualnie dobrane ćwiczenia i zabiegi mające na celu przywrócenie pełnej sprawności ręki i powrót do codziennych czynności. Plan fizjoterapii uwzględnia stan zdrowia pacjenta, rodzaj złamania, stopień zaawansowania gojenia oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Jest on dostosowywany do postępów w leczeniu i może być modyfikowany w miarę potrzeb.
Zapraszamy do korzystania z dodatkowych usług
Prócz tradycyjnych zabiegów fizjoterapeutycznych, Pacjentom w Krakowie proponujemy inne zabiegi, które warto zastosować po złamaniach kości.
Po złamaniu ręki fizjoprofilaktyka może polegać na przestrzeganiu zasad prawidłowego unieruchamiania ręki oraz unikaniu nadmiernego obciążenia stawu w czasie gojenia się złamania. Może też obejmować ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni i poprawę ruchomości stawu, co zmniejsza ryzyko ponownego złamania.
Tlenoterapia może być stosowana w rehabilitacji po złamaniu ręki w celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego oraz przyspieszenia gojenia się złamania. Tlenoterapia hiperbaryczna pobudza również aktywność osteoklastów i przyspiesza wzrost kości.
Często zadawane pytania na temat rehabilitacji i fizjoterapii po złamaniu ręki
Ile trwa i jak przebiega rehabilitacja po złamaniu ręki?
Rehabilitacja po złamaniu ręki jest procesem, który trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od rodzaju złamania, stopnia zaawansowania gojenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Rehabilitacja obejmuje zajęcia z fizjoterapeutą, który wprowadza pacjenta w indywidualnie dobrany program ćwiczeń i zabiegów mających na celu przywrócenie pełnej sprawności ręki i powrót do codziennych czynności. Zajęcia rehabilitacyjne mogą obejmować ćwiczenia ruchowe, masaże, terapię manualną, kinesiotaping oraz inne techniki, które pomogą w powrocie do zdrowia.
Czy rehabilitacja po złamaniu ręki jest bolesna?
Rehabilitacja po złamaniu ręki nie musi być bolesna, ale mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe w trakcie zajęć. Ból w czasie rehabilitacji może być spowodowany stanem zapalnym lub obrzękiem w obrębie stawu, a także nadmiernym napięciem mięśniowym. Fizjoterapeuta powinien dostosować intensywność ćwiczeń do możliwości pacjenta i stopniowo zwiększać obciążenie, aby uniknąć nadmiernego bólu. W razie wystąpienia bólu należy poinformować o tym terapeutę, który dostosuje program rehabilitacji do potrzeb pacjenta.
Co wziąć ze sobą do fizjoterapeuty na rehabilitację po złamaniu ręki?
Jeśli idziesz na pierwszą wizytę do fizjoterapeuty po złamaniu ręki, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Przede wszystkim należy mieć ze sobą wszystkie wyniki badań, opinie lekarzy i zdjęcia rentgenowskie dotyczące złamania. Może to pomóc terapeucie w ocenie stanu zdrowia i dobraniu odpowiedniego programu rehabilitacji.
Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu ręki?
Rehabilitacja po złamaniu ręki powinna rozpocząć się jak najszybciej po złamaniu, zazwyczaj w ciągu kilku dni od jego wystąpienia. Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny oraz przyspieszyć gojenie się złamania. Wskazane jest jednak skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni stan pacjenta i zaleci odpowiedni moment rozpoczęcia rehabilitacji.