Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty jest niewątpliwie bardzo ważna, to właśnie wtedy na podstawie badań i wywiadu fizjoterapeuta weryfikuje problem i tworzy indywidualny plan postępowania. Fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego zapyta o kilka ważnych szczegółów. Wśród pytań na pewno znajdą się takie jak:
- kiedy zaczęła się dana dolegliwość, ból czy uraz?
- kiedy i w jakich okolicznościach do niej doszło?
- czy występują okresy osłabienia lub nasilenia dolegliwości?
- kiedy się to dzieje?
- czy przyjmowane są leki?
- jaki tryb życia Pan/Pani prowadzi?
- czy przyjmowane są jakieś leki bądź suplementy diety?
- jak wygląda historia chorób przewlekłych w rodzinie?
Takie pytania mają na celu lepsze poznanie historii pacjenta i jego dolegliwości. Jednocześnie pozwolą fizjoterapeucie zawęzić obszar poszukiwań przyczyny danej dolegliwości. W razie wątpliwości pacjent powinien zadać fizjoterapeucie pytania. Po tym etapie fizjoterapeuta wykonuje badania i testy funkcjonalne bądź neurologiczne. Fizjoterapeuta, który specjalizuje się w terapii manualnej może dodatkowo ocenić np. grę stawową. Dobry specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu może już zdiagnozować przyczynę dolegliwości.
Jak przebiega terapia?
Warto zdawać sobie sprawę, że nie ma jednego schematu terapii. Wszystko zależy od dolegliwości i potrzeb pacjenta. Terapia dobierana jest więc indywidualnie. W przypadku skręcenia kostki terapię rozpoczyna masaż tkanek głębokich czy terapia punktów spustowych. Najczęściej zostaje również przeprowadzona terapia przeciwobrzękowa, a dopiero potem dochodzi do mobilizacji stawu. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że fizjoterapeuta wprowadza też zalecenia, których pacjent musi przestrzegać. Może być to zalecenie ćwiczeń. Po wizycie warto jeszcze zadać pytanie fizjoterapeucie na temat tego, ile będzie trwać taka terapia.
Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?
Tak naprawdę nie wymaga się specjalnego przygotowania. Należy zabrać ze sobą komplet dokumentów. Warto również przygotować wygodny strój na zmianę, jeżeli są planowane ćwiczenia. Nie może on krępować ruchów. Dotyczy to zarówno spodenek, koszulki, jak i obuwia sportowego.
Ile trwa pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Nie ma kryterium, ile powinna trwać pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Wszystko zależy od dolegliwości i potrzeb danego pacjenta. Szacuje się, że jest to od 30 do 60 minut. Oczywiście może się okazać, że wizyta będzie trwać nieco dłużej lub krócej. Podobnie jest zresztą w przypadku kolejnych wizyt. Jednak następne rozpoczynają się już krótkim wstępem, a potem fizjoterapeuta przeprowadza terapię. Pamiętajcie jeszcze o tym, by na pierwszej wizycie pojawić się ok. 15 minut wcześniej, by móc wypisać wszystkie niezbędne dokumenty.