Wiele kobiet uważa, że na bolesne miesiączki można niewiele poradzić, a tym samym skazuje się na comiesięczne cierpienie. Tymczasem znając mechanizmy, rządzące ciałem, odpowiedni specjalista będzie w stanie znaleźć przyczyny bardzo złego samopoczucia i pomoże w ich zlikwidowaniu. Jeśli problem z bolesnym miesiączkowaniem jest bardzo uciążliwy, warto jak najszybciej udać się do osteopaty, którego wiedza i umiejętności mogą znacznie poprawić jakość życia.
Czy bolesne miesiączki są normalne?
Czas poprzedzający menstruację zazwyczaj nie jest dla kobiety komfortowy, wiąże się z napięciem i drażliwością, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Zazwyczaj jednak nie jest to na tyle zauważalne, by stanowiło duży problem. Dużo gorzej jest, kiedy same miesiączki są bardzo bolesne (taka przypadłość nosi nazwę dysmenorrhea), a dodatkowo występują objawy takie jak: nudności, biegunki, zawroty głowy, bóle pleców czy nawet omdlenia. Niektóre kobiety uważają, że tak właśnie funkcjonuje ich organizm i nie można nic na to poradzić. Zgadzają się tym samym niekiedy na comiesięczne wyłączenie się z życia, przynajmniej na jeden dzień. Tymczasem wcale nie musi tak być. Chociaż menstruacja zwykle nie należy do najprzyjemniejszych dni miesiąca, nie musi wiązać się z ogromnym bólem.
Przyczyny bolesnych miesiączek
Przyczyn występowania bardzo bolesnych miesiączek może być kilka. Pomocny w ich ustaleniu będzie zarówno ginekolog, jak i fizjoterapeuta uroginekologiczny. Za problemy mogą być odpowiedzialne:
Niewłaściwa postawa ciała. Wiele naszych problemów wiąże się z codziennymi nawykami, tym jak chodzimy oraz siedzimy. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, jeśli zatem postawa na krześle jest nieprawidłowa, konsekwencją są nie tylko problemy z kręgosłupem, ale także ze wszystkimi narządami wewnętrznymi. Ściśnięte, nie mogą właściwie funkcjonować, a dodatkowo pojawia się problem z drenażem całego ciała. Zastój płynów w okolicy miednicy ma ogromny wpływ na nieprawidłowe miesiączkowanie.
Stres. Napięcie nerwowe wpływa negatywnie na cały organizm, szczególnie jeśli trwa niemal nieustannie. Prowadzi również do gorszego przepływu krwi przez układ rozrodczy, co może być jednym z powodów problemów związanych z miesiączką. Ponadto napięte i nadmiernie pobudzone ciało dużo gorzej znosi wszelki dyskomfort. Z tego powodu chcąc ulżyć sobie w bólu, warto nauczyć się metod skutecznej relaksacji i lepszego radzenia sobie ze stresem.
Hormony. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że mają ogromny wpływ na życie kobiety i sposób miesiączkowania. Warto sprawdzić dokładnie, pod kontrolą lekarza, czy nie dochodzi do żadnych zaburzeń, które mogłyby prowadzić do bolesnego miesiączkowania.
Problemy z układem pokarmowym i moczowym. Bliskie sąsiedztwo macicy z jelitami i pęcherzem moczowym może sprawiać, że napięcia i kłopoty w tych rejonach będą przenoszone na więzadła lub mięśniówkę gładką macicy.
Kiedy udać się do osteopaty?
Doświadczając bolesnego miesiączkowania, warto wziąć sprawy w swoje ręce i udać się do osteopaty. Takie problemy dotykają często młodsze dziewczęta. Dobrą praktyką jest umówienie się na wizytę z córką, żeby specjalista mógł ocenić czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Po odkryciu przyczyny może się okazać, że wcale nie jest trudno pozbyć się problemu, a tym samym uniknąć comiesięcznego cierpienia i związanych z nim ograniczeń.
Jak może pomóc osteopata?
Osteopata to specjalista, który pracuje z całym ciałem. W przypadku bolesnych miesiączek jest to niezwykle ważne, ponieważ przyczyn może być wiele. Stosując terapię manualną, wisceralną, powięziową i czaszkową-krzyżową, osteopata może zadbać o wyrównanie napięć w systemie mięśniowo-powięziowym, szczególnie w rejonie więzadeł macicy i mięśni dna miednicy. Specjalista zwróci też uwagę na odpowiednią pracę przepony i klatki piersiowej, a także na mobilność narządów miednicy mniejszej i jamy brzusznej. W ten sposób przyczyni się do poprawy drenażu płynów między miednicą i resztą ciała, a także do usprawnienia dopływu krwi do macicy. Tak kompleksowa pomoc może znacznie poprawić funkcjonowanie całego ciała i doprowadzić do pozbycia się dolegliwości bólowych.