Jedynie około 10% pacjentów cierpiących na łokieć golfisty rzeczywiście uprawia golf lub tenis. Zdecydowana większość urazów wynika z innych przyczyn, a jednym z nich może być nawet praca biurowa. Sprawdź, czym objawia się schorzenie i jak przebiega proces rehabilitacyjny!
Łokieć golfisty – podstawowe informacje
Kiedy wspominamy o łokciu golfisty lub tenisisty, tak naprawdę myślimy o entezopatii. Cykliczne zginanie nadgarstków w połączeniu z ruchem obrotowym przedramienia może spowodować poważne przeciążenie stawu łokciowego, a w rezultacie- stan zapalny.
Łokieć golfisty nie jest dolegliwością dedykowaną wyłącznie sportowcom. Chociaż wiele osób uprawiających futbol amerykański, łucznictwo, pchnięcie kulą lub podnoszenie ciężarów skarży się na silny ból po wewnętrznej stronie łokcia, nie można zapominać o innych zawodach. To pracownicy budowlani, ogrodnicy, a także stolarze, doświadczają uciążliwości z tego powodu.
Jakie są przyczyny łokcia golfisty?
Monotonne i powtarzalne ruchy są głównym źródłem opisywanej dysfunkcji. Istnieją również pozostałe czynniki, które nie są już tak jednoznaczne. Przykładem takiego faktora jest uraz odcinka szyjnego kręgosłupa, który wpływa na prawidłowe działanie mięśni prostowników nadgarstka.
Inne źródło podkreśla znaczenie prawidłowej techniki podczas podnoszenia przedmiotów o dużej wadze. Niewłaściwy chwyt takich elementów może wpłynąć na powstawanie lub pogłębienie już obecnego urazu.
Objawy łokcia golfisty
Uporczywy ból jest sygnałem, że prawidłowe funkcjonowanie stawu łokciowego zostało zaburzone. Warto zidentyfikować źródło cierpienia, które powinno koncentrować się na wewnętrznej części łokcia w przyśrodkowym obszarze. Co ważne, skala uciążliwości może sięgać nawet poziomu palców.
Stopień bólu jest bardzo różny i zależy od zaawansowania schorzenia. W skrajnych sytuacjach możliwe jest również zesztywnienie łokcia, dlatego warto przeprowadzić specjalistyczną diagnozę problemu.
Test Thompsona, test Milla oraz pakiet badań dodatkowych- taki zestaw badań skutecznie identyfikuje zagrożenie i pozwala na zaprojektowanie dalszej kuracji. Czego należy się spodziewać?
Łokieć golfisty – rehabilitacja
Leczenie operacyjne jest ostatecznością, gdy zakres szkodliwych zmian wymaga ich mechanicznego usunięcia. Bardzo efektywną techniką walki z łokciem golfisty jest wykorzystanie fali uderzeniowej. Fizykoterapia ta polega na szybkiej redukcji uczucia bólu oraz wyeliminowania patologicznych modyfikacji w stawie łokciowym.
Nadzwyczaj istotnym narzędziem rehabilitacyjnym jest terapia manualna. Ten pakiet czynności obejmuje manipulację Milla, głęboki masaż poprzeczny, funkcjonalny masaż tkanek miękkich, a także medyczny trening funkcjonalny. Każda z technik posiada odpowiednie predyspozycje oraz przeciwwskazania, dlatego tak ważne jest nawiązanie współpracy z doświadczonym ekspertem.
W niektórych przypadkach warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań, takich jak krioterapia, laseroterapia, użycie ultradźwięków lub specjalnych plastrów. Profesjonalna opieka specjalisty zagwarantuje bezpieczeństwo i efektywność podejmowanych działań.