Kolano biegacza – przyczyny, objawy, rehabilitacja

Regularne uprawianie sportu przynosi wiele satysfakcji oraz korzyści zdrowotnych. Istnieją również sytuacje, gdy trening fizyczny może przyczynić się do bardzo poważnych urazów. Dzisiaj przybliżamy problem – kolano biegacza – schorzenia, które skutecznie odbiera radość z ćwiczeń.

Czym jest kolano biegacza?

Potoczny termin odnosi się do dyscypliny sportowej, ponieważ to właśnie miłośnicy biegania najczęściej skarżą się na opisywaną dolegliwość. Grupa osób cierpiących na przeciążenie pasma biodrowo- piszczelowego jest jednak dużo większa i obejmuje także kolarzy, tenisistów, narciarzy oraz innych sportsmenów.

Kontuzja powstaje podczas dynamicznych ruchów kończyny. Szybkie zginanie i prostowanie nogi może powodować silne przeciążenia, w konsekwencji – długotrwałe kontuzje.

Jakie są przyczyny kolana biegacza?

Podstawowym powodem aktywacji schorzenia jest nadmierny wysiłek stawu kolanowego, ale nie jest to jedyne źródło kłopotów. Inne motywy uwzględniają niedoskonałości anatomiczne rzepki, przykurcze mięśni, a nawet niewystarczającą produkcję mazi stawowej.

Nazwa schorzenia zobowiązuje do podkreślenia przyczyn wynikających właśnie z tego sportu. Okazuje się, że niewłaściwa technika aktywności fizycznej także wpływa na pojawienie się i rozwój dolegliwości. W jaki sposób?

Brak rozgrzewki, a także odpowiedniej regeneracji organizmu wpływa na jakość stawu kolanowego. Co więcej, wielu sportowców uprawia zbyt intensywne i monotonna jednostki treningowe.

Kolano biegacza- objawy

To ból stanowi wyraźny i jednoznaczny sygnał o nieprawidłowym funkcjonowaniu kończyny. Dyskomfort promieniuje z przedniej lub bocznej części kolana i jest szczególnie uciążliwy podczas zgiętej pozycji nogi. Co ważne, silne kłucie jest obserwowane podczas zakończonych ćwiczeń.

Taki rodzaj podrażnienia bardzo często występuje z innymi dolegliwościami. Wyraźny obrzęk w okolicach kolana, trzeszczenie, a nawet uczucie mechanicznych zmian wewnątrz struktury stawu. Każdy objaw jest świetnym pretekstem, aby udać się do specjalisty i zdiagnozować problem.

Kolano biegacza – rehabilitacja

Schorzenie wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji profesjonalnego lekarza. Brak podjętych kroków z pewnością przyczyni się do pogorszenia stanu i dalszego bólu nogi.

Sposób kuracji zależy od decyzji lekarza, a czas rehabilitacji wymaga zaprzestania aktywności fizycznej. Jedną z podstawowych metod jest pomoc farmakologiczna, dzięki której możliwe jest ograniczenie stanu zapalnego. Odpowiednie leki pozwalają również na odbudowanie i regenerację nadwyrężonej chrząstki stawowej.

Kolejny etap to fizjoterapia. Zakres czynności w tym obszarze jest naprawdę elastyczny, a konkretne działania muszą być dopasowane do właściwego etapu leczenia oraz zaobserwowanych uszkodzeń. Bez względu na konkretną metodę, fizjoterapia uważana jest za niezbędny czynnik odzyskiwania sprawności ruchowej.

Fizjoterapeuta identyfikuje źródło problemu, a następnie rozciąga i wzmacnia osłabione mięśnie. Odpowiedni zestaw ćwiczeń pozwala pacjentowi na samodzielne wykonywanie terapii i systematyczny powrót do zdrowia.

UMÓW WIZYTĘ

Kolano biegacza? Jest na to sposób!

Masz pytania? Zadzwoń!

+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Dodaj komentarz